adobestock 283712519

Raspberry Pi – kdo ho vytvořil?

Miniaturní jednodeskové počítače jsou zařízení těšící se obrovské oblibě mezi milovníky elektroniky, programování a robotiky. Jedním z nejznámějších řešení tohoto typu je Raspberry Pi. Kdo vytvořil tento projekt a jak vypadá historie firmy zodpovědné za po celém světě oceňovanou „malinku“?

Historie značky Raspberry Pi – jak to všechno začalo?

Historie Raspberry Pi sahá k roku 2006 – to znamená, že firma zanedlouho oslaví dvacet let své existence. Inspiraci k vytvoření jednoho z nejoblíbenějších jednočipových počítačů na světě ale musíme hledat ještě v mnohem dřívější době. Autoři platformy se inspirovali např. počítači z řady BBC Micro od firmy Acorn, které se na trhu objevily už v roce 1981. Od té doby se ale možnosti elektronických komponentů výrazně rozšířily, což Raspberry umožnilo vytvořit sady dovolující přípravu mnoha skutečně zajímavých zařízení. Než se ovšem první model Raspberry Pi dostal do prodeje, byla nezbytná spousta práce na výzkumu a vývoji – tento proces zabral více než šest let.

Zajímavé je, že deska Pi vznikla původně, aby zajistila snadný, všeobecně dostupný způsob, jak představit činnost jednočipových počítačů studentům počítačových systémů. Proto se prioritou staly snadno srozumitelné technické parametry, přehledný způsob činnosti a univerzálnost na hardwarovo-programové straně. Dalším důležitým aspektem bylo zajištění atraktivní ceny – stojí za to zdůraznit, že dokonce i u nejnovějších modelů v nejsilnějších variantách nepřekračuje 500 PLN.

Kdo vytvořil Raspberry Pi?

Vedoucím projektu je od samotného začátku Eben Upton, který je v současnosti generálním ředitelem firmy Raspberry Pi Ltd. a majitelem neziskové organizace Raspberry Pi Foundation. Je to britský inženýr, absolvent univerzity v Cambridge, a následně konstruktér ve firmách jako Intel nebo IBM. Projekt jednočipového počítače rozběhnutá v roce 2006 Ebenem Uptonem vycházel z procesoru Atmel. Systém z této řady pohánějí většinu doposud vydaných zařízení Raspberry – u nových edic se však používají také výpočetní jednotky jiných výrobců. Po letech pokusů připravil současný ředitel Raspberry Pi Ltd. spolehlivý, univerzální a cenově dostupný jednodeskový počítač, který pronikl ke studentům, žákům a nadšencům.

Odkud se vzal název Raspberry Pi?

Tvorba názvů značek elektrotechniky odvozených od názvů ovoce není něco, s čím bychom se už nesetkali. Stačí se podívat třeba jen na nesmírně oblíbené Apple, a také na už zmíněnou firmu Acorn, tedy „žalud“. V případě Raspberry Pi pak máme co do činění s malinou. Co způsobilo, že bylo ve firemním názvu použito právě toto ovoce? Odpovědi bychom měli hledat nejen v samotné biologii, ale také ve slovníku – jde nám konkrétně o ve Velké Británii oblíbený idiom „to blow a raspberry”, který může znamenat funění, nafukování tváří nebo vyfukování vzduchu z úst. Tuto frázi si nejčastěji spojujeme s dováděním nebo s hraním si mezi dětmi. Příběh říká, že podle Ebena Uptona tento idiom dokonale vystihl práci na jeho první samostatné konstrukci.

V „Raspberry Pi“ ovšem máte také druhý člen – „Pi”. Tato část názvu se pak vztahuje k oblíbenému programovacímu jazyku Python, v němž soubory s kódem konvenčně končí na příponu „.py”. Právě tento jazyk byl využit k napsání skriptů pro prototypové verze Raspberry Pi a nadále zůstává jedním z výchozích podporovaných řešení pro programování na Pi (společně s C/C++ a Scratchem). Navíc se celek vyslovuje jako „raspberry pie”, tedy „malinový koláč“.

Raspberry Pi a charitativní nadace Raspberry Pi Foundation

Během prací na Raspberry Pi vznikla také charitativní nadace s názvem odvozeným právě od samotné desky. Je úzce propojena s projektem a podporuje nejen tvorbu nových zařízení, ale také všechny milovníky elektrotechniky, robotiky a programování. Jedním z příkladů činnosti nadace je pomoc s výukou jazyka Scratch, tedy grafického programovacího jazyka určeného pro nejmladší.

Kde se vyplatí koupit si výrobky Raspberry Pi? Vyzkoušejte možnosti obchodu Botland!

Značka Raspberry Pi se během let výrazně rozvinula. V současnosti na trhu kraluje Raspberry Pi 4, tedy model z roku 2019, který se těší značné oblibě a pozitivním hodnocením mezi uživateli. Lze ho zakoupit např. v e-shopu Botland – nabídka zahrnuje také četné příslušenství a hotové sady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup