Krize na trhu práce

V současné době se potácí trh práce s krizí. Máme spoustu volných pracovních pozic a málo lidí. Tuto situaci pociťují hlavně firmy s větším počtem zaměstnanců.

Jak je možné, že tohle nastalo? Přirozeným způsobem člověk chce pro sebe to nejlepší. Tím, že se za tak krátkou dobu otevřelo spoustu konkurenceschopných firem, má každý jedinec možnost se „podívat“ po něčem lepším; po pracovní pozici, která mu více vyhovuje.

Z pohledu zaměstnance

Je zcela normální, že chceme pro sebe i své děti to nejlepší. Při výběru o nové zaměstnání se každý pořádně zamyslí a začne si srovnávat své současné zaměstnání s novým. Klady a zápory jsou v tomto případě rozhodující, hlavně se klade velký důraz na výši platu.

Zcela jiný případ je i to, že mladí lidé se buď rozhodnou studovat vysoko školu, aby nemuseli manuálně pracovat, nebo utíkají za lepším do zahraničí. Ani tady se nesmíme divit. Pokud tuzemské firmy nedokážou nabídnout lepší podmínky, je zcela jasné, že i přes možnou jazykovou bariéru se lidé stěhují, a to hlavně na západ.

Vraťme se ale do naší republiky. Zarážející je mnohdy, že zaměstnavatel bere své zaměstnance jako samozřejmost. V případě velkých firem si mnohdy ani neuvědomují, že celá firma stojí na těch nejnižších pozicích. Protože právě oni jsou ti, kteří plní zakázky a mají na svých bedrech kvalitu a kvantitu výrobků daného sortimentu.

Z pohledu zaměstnavatele

Konkurenční firmy se nepostaví přes noc. Několik měsíců/let trvá, než se vybuduje renomé a získají si stálé zákazníky.

V době, kdy se na obzoru objevuje nová firma se stejným cílem podnikání, je potřeba si uvědomit, jestli hrozí přebírání stálých zaměstnanců. V případě, že zaměstnavatel ví, že podmínky nejsou ideální, pak by se měl pokusit je zlepšit.

V potaz se samozřejmě musí brát i finanční stránka firmy, nicméně benefit, zvýšení platu či nějaká jiná služba dokáže zabránit hromadným výpovědím.

Cizinci

Jak jsme se už zmínili, mnozí současní zaměstnavatelé si neuvědomují, jaká je výhoda mít tuzemského pracovníka. Tím, že jim chybí lidé, jsou nuceni se obrátit na pracovní agentury, které dodávají pracovníky ze zahraničí.

V současné době český trh práce obývá spousta pracovníků z Ukrajiny. Ti přes tzv. “režim Ukrajina” hledají lepší práci, než mají ve vlastní zemi. V případě, že je zaměstnavatel přijme, potřebují si vyřídit víza rozdělující se do tří podob:

  • Schengenské pracovní vízum – vízum se uděluje na krátkodobý pobyt (90 dní). Zájemce musí vyplnit potřebné formuláře a musí splnit všechny podmínky pro přijetí (mít platné cestovní doklady, cestovní pojištění, uhrazený poplatek v hodnotě 35 EUR)
  • Zaměstnanecká karta – jedná se o pracovní povolení trvající nad rámec 90 dní. Zaměstnanecká karta je vydávána přesně na pozici, o niž se uchazeč uchází v max. době 2 let. Doba i pracovní pozice se dají upravit popř. prodloužit Ministerstvem vnitra. Podobně jako u krátkodobého víza (90 dní) musí žadatel splnit podmínky přijetí.
  • Modrá karta – speciální vízum k dlouhodobému pobytu na území ČR. Modrá karta je vydávána uchazečům s vysokou kvalifikací, tedy absolventům vysokoškolského studia nebo také vyššího odborného studia. Žádost o kartu se podává na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi a musí se splnit požadavky jako u dvou předchozích víz.

Pokud vám chybějí pracovníci a na českém trhu práce se vám je nedaří získat, máme pro vás řešení. Využijte služeb pracovní agentury IRS Czech, která se zabývá náborem pracovníků z Ukrajiny, Mongolska či Filipín. Pomůže nejen s náborem ale také s vyřízením potřebných pracovních povolení pro cizince.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup