Ze všech stran vysokoškoláci poslouchají, jaká je ekonomická situace špatná a že od života doslova nemají mnoho očekávat. Není však všechno tak mlhavé, jak se zdá, a to i přesto, že to s mírou nezaměstnanosti nevypadá zrovna růžově.
Míra nezaměstnanosti se v České republice liší v závislosti na nejvyšší dosažený stupeň vzdělání. V loňském roce průměrná míra nezaměstnanosti činila více než 25 procent u lidí se základním vzděláním a 8,4 procenta u lidí se středoškolským vzděláním bez maturity, s maturitou 5,5 procenta a u vysokoškolsky vzdělaných lidí 2,8 procenta. Z toho vyplývá, že míra nezaměstnanosti vysokoškoláků byla více než dvakrát nižší, než je národní průměr.
Z průzkumu úřadu práce vyplývá, že absolventi vysokých škol jsou při hledání práce mnohem aktivnější a často se ani neevidují na úřadu práce. Navíc, většinou se zajímají o uplatnění v oboru, který vystudovali. Například v Jihočeském kraji se nezaměstnaní absolventi vysokých škol chodí na úřad práce zpravidla jen poradit.
Často se však stane, že již studenti z různých příčin neumí dostatečně finančně zajistit své studium, a proto se musí uchýlit k možnosti půjčky. Naštěstí, stejně jako mají studenti výhody v mnoha jiných oblastech, tak je tomu i v oblasti půjčování si chybějících financí. Pro studenty jsou na trhu mnohé výhodné studentské půjčky, které jsou charakteristické přijatelnějším úrokem, než je tomu u jiných úvěrů.
Do hry vstoupila i Evropská unie
Před nějakým časem dokonce Rada Evropy vydala stanovisko, že je třeba v celé Evropské unii přijmout systém, který by mladým lidem bez zaměstnání garantoval, že jim bude v krátkém čase od ukončení studia nabídnuta práce či odborná příprava. Ve spojitosti s kvalifikací v Česku by měl vzniknout jakýsi systém hodnocení a předvídání vývoje kvalifikačních potřeb trhu práce a s tím související systém poradenství pro volbu zaměstnání.
Významnou roli při řešení nezaměstnanosti vysokoškolských absolventů přitom hrají i finance získané z Evropské unie. Pouze na podporu mladých lidí v regionech, kde je nezaměstnanost mladých do 25 let více než 25 procent, by se v letech 2014 – 2020 mělo rozdělit zhruba šest miliard korun. Nejvíce takových regionů je v Makedonii, Řecku a Španělsku. V Česku jde o region Severozápad, kde v roce 2012 nemělo práci více než 28 %, většinou absolventů vysoké školy do 25 let. V avizovaném operačním programu Zaměstnanost by z těchto evropských peněz mělo být možné financovat například přípravu učňů či profesní stáže.
Nejnovější komentáře