Rodiče, které mají děti s atopickým ekzémem, se musí potýkat s nelehkým zvládáním tohoto kožního onemocnění. Snažit se ho udržet pod kontrolou vyžaduje nejen péči, ale i pozorování, kdy se ekzém zhoršuje a kdy naopak zlepšuje.
Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, které je podmíněné dědičně. Je tu však naděje, že většina dětí (60 – 70 %) z atopického ekzému takříkajíc vyroste nebo se projevy ekzému zmírní.
Kojenecká fáze atopické dermatitidy se může objevit u miminka již relativně velmi brzy, ve 2. nebo 3. měsíci života. Příznaky jsou většinou snadno rozeznatelné. Červená vyrážka se jako první objeví většinou na tváři, odkud se ekzém může rozšířit na krk, tělo a končetiny. V mírnějších formách může ekzém postihnout pouze kožní záhyby na končetinách. Nebo se objeví jen na některých místech, například v koutcích úst, na očních víčkách, uších či prstech. Pokožka bývá na dotek velmi suchá, šupinatá s prasklinkami a zarudlá. Pupínky se mohou změnit na mokvavé puchýřky, které jsou silně svědivé.
V tomto případě je již nutná návštěva dermatologa, který předepíše speciální přípravky, které zmírňují projevy ekzému i svědění. I malé dětičky jsou schopné se při akutních projevech ekzému doškrábat až do krve, a proto je nutné pokožku ošetřovat a zamezit jejímu manuálnímu dráždění. Například i nošením správného oblečení. Vyhýbejte se zejména vlně a umělým tkaninám. Ty kůži zbytečně dráždí.
Je tedy na rodičích, aby věnovali svému dítěti speciální péči a dodržovali léčbu předepsanou dermatologem. A aby uměli vypozorovat, co ekzému napomáhá a co ho naopak zhoršuje. Každé dítě je jedinečné, proto se tyto příznaky mohou lišit. K vnějším faktorům patří alergeny, které se šíří vzduchem, např. pyl, roztoč, prach či zvířecí srst. Dráždivé už jen při vdechnutí může být třeba osvěžovač vzduchu nebo chemické čisticí prostředky, popřípadě kontakt s oblečením, které je vypráno v silném pracím prášku. Potravinové alergeny také mohou ke stavu ekzému přispívat. Nejčastějšími jsou kravské mléko, vejce, kakao, ořechy, mák, citrusové plody a další. Ekzém se mění i během ročních období. Zejména zima a chlad mohou za to, že kůže se rychleji vysušuje, což může být při atopickém ekzému problém. Mezi další, možná podceňované faktory, které zhoršují ekzém, patří i stres a psychická nepohoda. Dítě by mělo proto vyrůstat v klidné atmosféře.
Největší chybou při ošetřování atopického ekzému je to, že rodiče s péčí přestanou, jakmile uvidí zlepšení. Atopický ekzém je typický střídavými obdobími klidu a akutních stavů. Pokud péči podceníte nebo léčbu předepsanou dermatologem ukončíte dříve, nikdy svému dítěti nepomůžete. Právě naopak. Mohly by se akutní stavy objevovat častěji a trvat déle.
Více se dozvíte na www.bioderma-cz.com.
Nejnovější komentáře